Yazı ve Görsel Nasıl Birleştirilir?

Photoshop ‘ta çokça görmüşüzdür, yazıların üstüne gelen görseller, veya görsellerle oluşturulmuş yazılar diyelim. Bunu yapmak aslında çok ama çok kolay, en çok bunu şehir fotoğraflarında görürsünüz, New York yazısı içinde New York şehri veya aynı şekilde Istanbul. Şimdi bir tane beraber yapalım isterseniz.

1- Önce yeni bir görsel oluşturuyoruz, istediğiniz boyutta oluşturabilirsiniz, ben Full HD masaüstü duvar kağıdı da oluşturabilmek için 1920*1080 seçtim.

yeni_dosya2- Ardından mümkünse kalın bir fontla istediğimiz yazıyı yazıyoruz, önemli olan kalın olması ve büyük olması bu noktada.

istanbul3- Daha sonra yazının üstüne gelmesini istediğimiz fotoğrafı açıyoruz, hepsini seçip (CTRL +A), kopyalayıp (CTRL+C), penceresini kapatıp (CTRL+W), yazının üstüne yapıştırıyoruz (CTRL+V)

galata_yapistir4- Resmin boyutu fotoğrafın boyutundan büyükse Free Transform aracı ile (CTRL+T) büyütebilir, yazının boyutuna getirebilirsiniz.

transform

5- Geldik işlemimizin sonuna, layers paletinde artık 3 tane layerınız olması gerekiyor üst üste, en altta background, sonra yazının ve sonra da fotoğrafınız. Şimdi tek yapmanız gereken ‘Clipping Mask’ oluşturmak, bunun 2 yolu var:

a) Fotoğraf layerımız seçili iken ALT tuşuna basılı tutarak görsel ve yazının arasındaki çizgiye tıklamak

b) Fotoğraf layerımıza sağ tıklayıp ‘Create Clipping Mask’ demek.

Sonra fotoğrafımız yazıya geçmiş olacak, istediğiniz gibi boyutlandırma, taşıma vs yapabilirsiniz, gördüğünüz gibi yazması yapmasından çok daha uzun : )

clipping_mask

İşte sonucumuz, görsel ne kadar kaliteli olursa tabii ki görünen de o kadar kaliteli oluyor, biz burada Free Transform ile büyüttüğümüz için fotoğrafın kalitesi de azaldı:

istanbul1

Comments