Öncesi ve Sonrasıyla bir Düğün Fotoğrafı

Fotoğrafçılar için Photoshop dersimizin öğrencilerinden Özge Erdim, bir fotoğrafını bizlerle paylaşınca kendisinden fotoğrafı nasıl bu hale getirdiğiyle ilgili bilgi almak istedik. Buradan tekrar teşekkür ediyoruz ki bizleri kırmadı ve nasıl yaptığını kısaca anlattı.

Merhaba, öncelikle blogda bana yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Biliyorsunuz düğün fotoğraflarında önemli olan fotoğraflarımızı en iyi şekle getirebilmek, sonuçta gelin-damatlar fotoğraflarımıza bakarak karar veriyorlar ve onları etkilemek her şeyden daha önemli. Bu fotoğrafımda da özellikle yüzlerinin karanlık olması ve gökyüzünden detay alamamam benim canımı sıkmıştı, sırasıyla ben de şunları yaptım:

  1. Öncelikle eğri olan ufuk çizgisini düzelttim.
  2. Yüksek çözünürlüklü bulut texture ya da fotoğrafı gökyüzüne ekledim, layer soft light yaptım tabii ki, derste bunları görmüştük :)
  3. Gelin ve damadı seçerek geçişi de feather ile yumuşatarak çevrenin (topaz labs plug in)  detaylarını kuvvetlendirdim.
  4. Gelin damadı seçip geçişi yumuşattığım için beyaz bir bordür kaldı ama o da flaş etkisi verdiğinden geri dönüp tekrar yapmadım hoşuma gitti.
  5. Daha sonra sitede satılan “Viana action” ı uyguladım.
  6. Katmanları birleştirip levels tan aydınlık ve karanlık bölgeleri belirginleştirdim.
  7. Vignette yapmak için filter blur iris bulanıklaştırma uyguladım.
  8. Gelin ve damadın yüzündeki parazitleri azaltmak amacıyla ufak bi yumuşatma yaptım
  9. En son high pass ile detayları kuvvetlendirdim.

Tabii böyle yazınca çok anlamlı görünmüyor olabilir :) Ama photoshop öğrendikten sonra bunları yapmak gerçekten çok zor değil, yeter ki ne istediğinizi ve fotoğrafta ne amaçladığınızı bilin ve ona göre hareket edin…

Özge

Comments