Fotoğraflara Sürreal Hareket Eklemek

Başlık çok karışık biliyorum fakat bu efekt son zamanlarda oldukça popüler, benim de çok hoşuma gidiyor, özellikle dikı elementlerin fazlaca bulunduğu fotoğraflara uygulayabilirsiniz. Manzara ve sokak fotoğraflarında daha iyi durduğunu söyleyebilirim. Bir önceki yazıda olduğu gibi kolay yolunu anlatacağım yine size, 5 dakikada siz de bu efekti yapabilirsiniz.

1- Fotoğrafımız: (Google’a ‘street photography’ yazınca çıkan fotoğraflardan bir tanesi)

walk-snow-umbrella-street-photography-1080x1920

2- Fotoğrafımızı Photoshop’ta açıyoruz, layers kısmında sadece ‘Background layer’ bulunuyor olmalı, üstüne sağ tıklayıp ‘Convert to Smart Object‘ tıklıyoruz, bu hem kolay düzenleme yapmamızı hem de işlemin düzeltilebilir olmasını sağlıyor.

smart

3- Artık fotoğrafımıza dikey hareket efektini uygulamamızın zamanı geldi. Üst menüden Filters – Blur – Motion Blur Seçiyoruz. Açımızı 90derece seçiyoruz ve fotoğrafımıza göre ne kadar hareket gerekiyorsa o kadar uzun ‘Distance’ seçiyoruz. Ben burada 226px seçtim, ama zaten bunu sonradan da değiştirebiliyoruz o yüzden çok da önemsemenize gerek yok.

motionblur

4- Fotoğrafın her yeri flu oldu, şimdi bizim ihtiyacımız olan şey istediğimiz bölümleri eski haline getirmek. Bunun için eğitimde öğrendiğimiz maskeleri kullanacağız. Zaten smart object olarak oluşturduğumuz için görselimizin kendiliğinden maskesi de oluştu (Layers paletinde Layers0 layerının hemen altında Smart Filter olması gerekiyor), bu maskenin üzerinde düzenlemeler yapacağız, siyahla boyadığımız her yer eski haline gelecek. Fırça ile istediğiniz bölgeleri siyah- gri (yerine göre) kullanarak eski haline getirebilirsiniz.

mask

5- Alt tuşuna basılı tutarak maskenize tıkladığınızda boyadığınız bölgeleri (yani maske uyguladığınız) görebilirsiniz, benimki şu şekilde örneğin:

mask_sekil

6- Daha sonra vermiş olduğunuz efekt az mı çok mu, bunu değerlendirmeniz gerekiyor, genellikle efektin yoğunluğu biraz fazla olur, bu durumda layers panelinde bulunan ‘Motion Blur’ yazısının yanındaki işarete çift tıklıyorsunuz, bu; efektin ne derece uygulandığını belirlendiği yer. Opacity %80 yapmanızı öneririm, ilk fotoğraftan da biraz gelsin doğallık bozulmasın. Ayrıca ‘motion blur’ üstüne çift tıklarsanız da efektin gücünü tekrar seçebilirsiniz, ben 425’e kadar çektim. Şimdi fotoğrafımızın hali:

son

7- Aslında fotoğraf istediğimiz forma geldi, ama bazen efektin içinde bulunmaması gereken şeyler olduğunu düşünebilirsiniz, örneğin sol tarafta yürüyen adamı kaldırmak istiyorum, clone tool kullanarak orayı klonluyorum ve küçük de bir crop yapıyorum, sonuç:

son2

Kolay gelsin : )

Comments